GYDYMAS. TECHNOLOGIJOS. MOKSLAS

Mūsų gydytojai, slaugytojai ir kiti kraujo bei onkologinių ligų specialistai Jums parinks individualią diagnostiką bei gydymą.

Vaisingumo išsaugojimas

Jei pageidaujate konsultuotis dėl vaisingumo išsaugojimo, susirgus kraujo, onkologine liga ar prieš kraujodaros kamieninių ląstelių transplantaciją, kreipkitės:

  • El. paštu: vaisingumas@santa.lt
  • Telefonu: +370 5 236 5316

SANTAROS KLINIKŲ SANTAROS VAISINGUMO CENTRAS

Santaros klinikų Santaros vaisingumo centras 2017 m. kovo mėn. 3 d. tapo pirmąja įstaiga Lietuvoje, kuri po priimto LR Pagalbinio apvaisinimo įsakymo pradėjo veiklą pagal naują pagalbinio apvaisinimo ir lytinių ląstelių banko licenciją. Iki šiol šis centras yra daugiausiai pagalbinio apvaisinimo paslaugų atliekanti gydymo įstaiga mūsų šalyje. Taip pat jis ir toliau išlieka vienintele akademine ir valstybine įstaiga Lietuvoje, teikiančia pagalbą nevaisingoms poroms bei pacientams, siekiantiems išsaugoti vaisingumą ateityje.

Santaros vaisingumo centre teikiamos šios paslaugos:

  1. Vaisingumo sutrikimų diagnostikos ir gydymo paslaugos;
  2. Pagalbinio apvaisinimo paslaugos (atliekamos intrauterininės inseminacijos, pagalbinio apvaisinimo mėgintuvėlyje – IVF/ICSI procedūros);
  3. Lytinių ląstelių banko paslaugas;
  4. Lytinių ląstelių ir embrionų donorystės paslaugas;
  5. Atliekamos vaisingumo sutrikimų diagnostikos ir korekcijos, vaisingumo išsaugojimo operacijos;
  6. Tai yra vienintelis centras Lietuvoje, kuriame kartu atliekami molekuliniai genetiniai embriono, poros, donorų ir nėščiųjų tyrimai.

Vaisingumo sutrikimų turinčias moteris ir vyrus konsultuoja multidisciplininė specialistų komanda: gydytojai akušeriai ginekologai, embriologai, urologai, genetikai, medicinos psichologai, ir esat poreikiui, kitų sričių specialistai. Kiekvienu atveju individualiai, atsižvelgiant į konkretų pacientą, sudaromas tyrimų ir gydymo planas.

Centre onkologinėmis ir kraujo ligomis sergantiems pacientams veikia vadinamasis „žaliasis koridorius“, tai yra pagreitintas patekimas pas gydytojus specialistus. Taip pat šis principas galioja ir visiems centro pacientams patenkant pas gydytojus genetikus.

Santaros klinikų darbuotojai turi ilgametę patirtį, vystant įvairias kriobiologijos technologijas, todėl gali pasiūlyti tiek reprodukcinių audinių, tiek kiaušialąsčių, spermos ir embrionų šaldymo paslaugas. Onkologinės ligos ar kraujo ligos atveju užšaldytos paciento lytinės ląstelės, reprodukciniai audiniai ar sukurti embrionai nemokamai saugomi lytinių ląstelių banke.

Santaros vaisingumo centre vykdoma ne tik klinikinė veikla, bet atliekami ir moksliniai tyrimai, nuolat vystomos ir diegiamos naujos technologijos.

ONKOLOGINIŲ PACIENTŲ VAISINGUMO IŠSAUGOJIMAS

Onkologinių pacientų vaisingumo išsaugojimo problema darosi vis aktualesnė visame pasaulyje. Vis dažniau onkologinės ligos diagnozuojamos jauno amžiaus pacientams. Taikant ankstyvąją navikų diagnostiką ir pažangų gydymą šių asmenų išgyvenamumas ženkliai gerėja. Todėl dauguma jauno amžiaus pacientų po vėžio gydymo susiduria su nevaisingumo problema. Moterims tai dažniausiai būna dėl priešlaikinio kiaušidžių rezervo išsekimo, vyrams – dėl operacijos metu pašalinamų sėklidžių. Deja, šiuo metu jauni asmenys, prieš pradedant antinavikinį gydymą, nėra išsamiai konsultuojami vaisingumo išsaugojimo klausimais. Asmenys vis dar nepakankamai supažindinami su operacinio gydymo, chemoterapijos ar radioterapijos poveikiu jų reprodukcinei sistemai, kita vertus – nepakanka informacijos apie naujausias technologijas ir galimybes išsaugoti ar sugrąžinti vaisingumą po taikyto vėžio gydymo.

Šiandien, naudojant pažangias biomedicinines technologijas, jauno amžiaus asmenims galima pasiūlyti įvairių būdų jų vaisingumui išsaugoti – kiaušidžių funkcijos slopinimas gonadotropiniais preparatais, kiaušidžių transpozicija prieš radioterapijos kursą, kiaušidės ir sėklidės audinio, spermatozoidų, kiaušialąsčių ar embrionų užšaldymas, naudojant pagalbinio apvaisinimo procedūras. Naujausioje literatūroje paskelbti sėkmingi kiaušidžių audinio užšaldymo prieš gydymą, transplantacijos remisijos periode ir pastojimo atvejai, rodantys apie sėkmingą organo funkcijos atstatymą po audinio užšaldymo.

Taigi, problema yra labai aktuali, o mūsų klinikų darbuotojai, remdamiesi naujausiomis technologijomis ir pasauline mokslo pažanga, savo pacientams siekia suteikti ne tik  moderniausius bei pažangiausius gydymo metodus, bet ir suteikti galimybę visaverčiam gyvenimui ir po onkologinės ligos gydymo.

Vyrų ir moterų vaisingumo išsaugojimo metodai skiriasi.

Vaisingumo išsaugojimo būdai moterims

Šiuo metu egzistuoja tik bendro pobūdžio rekomendacijos moterų, kurioms diagnozuotas vėžys,  vaisingumui išsaugoti. Vienais atvejais moterims suteikiama galimybė susilaukti savo genetinių palikuonių. Kitais atvejais, nesuskubus pritaikyti moderniausių technologijų, galimi tik problemos sprendimo būdai siūlant įvaikinimą (1, 2 pav).

1 pav. Vaisingumo išsaugojimo būdai prieš vėžio gydymą.

2 pav. Vaisingumo išsaugojimo ir problemos sprendimo būdai po vėžio gydymo.

Vaisingumo išsaugojimo būdai vyrams

Vyrams problemos sprendimas dažniausiai yra lengvesnis, kadangi pasaulyje plačiai yra naudojamas vyriškųjų lytinių ląstelių (spermatozoidų) užšaldymas ir saugojimas su vėlesniu jų panaudojimu. Procedūra nesudėtinga, ląstelės išlieka gyvybingos ilgą laiką. Įvairiuose audinių bankuose jos gali būti saugomos 5, 10 ar daugiau metų.

KADA BŪTINA KREIPTIS Į VAISINGUMO SPECIALISTĄ?

Priešvėžinis gydymas (chirurginis gydymas, radioterapija, chemoterapija, hormoniniai vaistai) gali neigiamai paveikti pacientų vaisingumą visam arba tam tikram laikui. Operacijos gali tiesiogiai pakenkti vaisingumui, sukeldamos anatominius pokyčius ar kraujotakos pakenkimus (pvz., retrogradinę ar sutrikusią ejakuliaciją vyrams, gimdos kūno ir kaklelio, makšties pokyčius moterims). Tuo tarpu chemoterapija ir radioterapija taip pat pasižymi neigiamu gonadotoksiniu poveikiu moterų kiaušidžių rezervui bei vyrų spermatogenezei.

Remiantis tarptautinėmis rekomendacijomis, vaisingumo išsaugojimo procedūros dažniausiai turėtų būti rekomenduojamos tais atvejais, kai yra tikimybė, kad po skirto gydymo galimybė susilaukti vaikelio sumažės daugiau kaip 30 proc.

SPERMOS ŠALDYMAS

Spermos (spermatozoidų) šaldymas – procedūra, kai panaudojant specialias apsaugines chemines medžiagas (krioprotektorius), spermatozoidai gali būti išsaugomi gyvybingi ilgą laiką. Tokia procedūra vis dažniau siūloma sunkiomis ligomis sergantiems jauniems vyrams: įvykus stuburo smegenų traumai, susirgus onkologine liga ar išsėtine skleroze.

Visame pasaulyje onkologinės ligos vis dažniau diagnozuojamos jauno amžiaus asmenims. Taikant pažangų gydymą ženkliai gerėja onkologinių pacientų išgyvenamumas. Neretai šis gydymas negrįžtamai pažeidžia spermatogenezę ir vyro spermatozoidų vystymąsi. Todėl jauni asmenys po vėžio gydymo dažnai susiduria su nevaisingumo problema.

Užšaldžius spermą iki gydymo, ją vėliau galima panaudoti pagalbinio apvaisinimo metu, todėl pacientui bus suteikta galimybė susilaukti vaikų. Taip pat, jei Jūs nuspręsite, kad saugomi mėginiai Jums nereikalingi – galėsite juos paaukoti donorystės tikslais kitoms poroms, negalinčios susilaukti vaikų.

Spermos šaldymas daugelyje pasaulio klinikų yra įprastinė procedūra, VšĮ Vilniaus universiteto ligoninių Santaros klinikų darbuotojai turi ilgametės patirties vystant įvairias kriobiologijos technologijas, todėl taip pat gali pasiūlyti Jums spermos šaldymo procedūras.

Ką reikia žinoti, prieš atliekant spermos tyrimą ir užšaldant spermą?

  1. Ejakuliatas gaunamas masturbacijos būdu, surenkamas į sterilų indelį;
  2. Prieš masturbaciją būtina švariai apiplauti varpą;
  3. Rekomenduojama 3–4 paras nesikaitinti pirtyje, nevartoti alkoholio, jei rūkote – mažinti rūkomų cigarečių kiekį;
  4. Prieš atliekant spermos tyrimą, rekomenduojama 2–5 paras susilaikyti nuo lytinių santykių;
  5. Ejakuliatas yra paimamas klinikoje, specialiame kambaryje.

Kaip atliekamas spermatozoidų kokybės vertinimas?

Prieš užšaldant spermą tiriama jos kokybė: vertinamas jos tūris, fizinės, cheminės savybės, skaičiuojama spermatozoidų koncentracija ir judrumas, kt. Tuomet sprendžiama, ar mėginys yra tinkamas užšaldyti. Tais atvejais, kai nėra kitos galimybės, gali būti šaldomi ir blogos kokybės mėginiai. Tuomet spermatozoidai papildomai gali būti apdoroti, sukoncentruoti.

Kokie reikalingi papildomi tyrimai?

Prieš šaldant spermą būtina atlikti virusų, o kai kuriais atvejais ir lytiniu keliu plintančių (LPL) infekcijų tyrimus. Būtinų infekcijų tyrimų sąrašą Jums nurodys gydantis gydytojas ar embriologas prieš šaldymą.

Sperma bus užšaldyta tik turint laboratorinių tyrimų rezultatus. Tik įvertinus rezultatus, sperma galės būti užšaldyta.

Kaip atliekamas spermos šaldymas?

Spermatozoidai yra specialiai paruošiami su įvairiais krioprotektoriais (medžiagomis, kurios apsaugo ląsteles nuo žalingo šalčio poveikio). Paruošti mėginiai išdalinami į nedidelius (0,5–2 ml) mėgintuvėlius, kurie yra individualiai pažymimi. Tuomet mėgintuvėliai yra patalpinami į specialias talpas (Diuarus) su skystu azotu ir laikomi ultražemoje temperatūroje. Visi duomenys kruopščiai registruojami, siekiant užtikrinti saugomų mėginių atsekamumą.

Kaip ilgai galima saugoti užšaldytą spermą?

Skysto azoto talpose užšaldyti spermatozoidai, naudojant krioprotektorius, gali išbūti gyvybingi ilgą laiką. Audinių ir lytinių ląstelių bankuose jie gali būti saugomi 10 ir daugiau metų.

Kiek kainuoja spermos šaldymas ir saugojimas?

VUL Santaros klinikose sunkiomis ligomis sergantiems pacientams siūlome užšaldyti spermos mėginius ir saugoti tris metus nemokamai.

KIAUŠIALĄSČIŲ ŠALDYMAS

Kiaušialąsčių šaldymas – procedūra, kai panaudojant specialias apsaugines chemines medžiagas (krioprotektorius), kiaušialąstės gali būti išsaugotos ilgą laiką. Kiaušialąsčių šaldymas gali būti atliekamas jaunoms moterims, kurioms diagnozuota onkologinė liga, tačiau jos dar neturi gyvenimo partnerio, todėl negali atlikti pagalbinio apvaisinimo procedūros ir užsišaldyti embrionų.

Ką reikia atlikti, norint užšaldyti kiaušialąstes?

Kiaušialąsčių šaldymas nėra dažnai atliekama procedūra. Standartinę kiaušialąsčių užšaldymo procedūrą sudaro tris pagrindiniai etapai: kiaušidžių funkcijos stimuliacija, subrendusių kiaušialąsčių atranka ir šaldymas. Subrendusios lytinės ląstelės yra siejamos su nemaža sėkmingo pastojimo tikimybe, tačiau tyrimų duomenys rodo, kad šios ląstelės yra žymiai jautresnės užšaldymui, palyginus su embrionais. Didesniam jautrumui įtakos gali turėti įvairūs veiksniai: didesnis ląstelių dydis, vandens elektrolitų pusiausvyra, lipidų kiekio ląstelės sienelėse skirtumas.

Kaip yra šaldomos kiaušialąstės?

Šiuo metu pasaulyje naudojami du pagrindiniai užšaldymo metodai:

  1. Lėtas užšaldymas (angl., slow freezing) – būdas, kai tirpalas virsta kieta medžiaga formuojantis ledo kristalams;
  2. Vitrifikacija (angl. vitrification) – būdas, kai tirpalas virsta kieta medžiaga, dėl ypač greito užšaldymo laiko, be ledo kristalų formavimosi.

VUL Santaros klinikose naudojamas virtrifikacijos metodas.

Užšaldymas atliekamas pagal specialią metodiką naudojant ląsteles apsaugančius krioprotektorius ir tam skirtą įrangą. Vėliau kiaušialąstės staigiai panardinamos į skystą azotą, perkeliamos į specialias saugojimo talpas (skysto azoto diuarai), kur jos laikomos ypač žemoje temperatūroje, kurioje ląstelėse biologiniai procesai visiškai sustoja.

Kokie reikalingi papildomi tyrimai?

Prieš šaldant kiaušialąstes būtina atlikti virusų, o kai kuriais atvejais ir lytiniu keliu plintančių (LPL) infekcijų tyrimus. Būtinų infekcijų tyrimų sąrašą Jums nurodys Jūsų gydytojas ar procedūrai ruošiantis akušeris ginekologas.

Kaip ilgai galima saugoti užšaldytas kiaušialąstes?

Skysto azoto talpose užšaldytos kiaušialąstės, naudojant krioprotektorius, gali išbūti gyvybingos ilgą laiką. Audinių ir lytinių ląstelių bankuose jos gali būti saugomos 10 ir daugiau metų. Visi duomenys kruopščiai registruojami, siekiant visiško saugomų ląstelių atsekamumo.

Kas bus atliekama su atšildytomis kiaušialąstėmis?

Kai Jūs pasveiksite ir nuspręsite, kad norite susilaukti vaikelio, vėl turėsite kreiptis į mūsų klinikos reprodukcinės medicinos specialistą (akušerį ginekologą), kuris paruoš Jus embrionų patalpinimo procedūrai. atšildžius kiaušialąstes su jomis bus atliekamos papildomos mikromanipuliacijos, intracitoplazminė spermatozoido injekcija (ICSI), sukuriami embrionai, auginami laboratorijos sąlygomis, ir perkeliami Jums į gimdą.

Jei Jums nereikės saugomų kiaušialąsčių (pavyzdžiui, pastosite natūraliai) – galėsite jas donuoti kitoms poroms, kurios negali susilaukti vaikų.

Kiek kainuoja kiaušialąsčių šaldymas ir saugojimas?

VUL Santaros klinikose sunkiomis ligomis sergantiems pacientams siūlome užšaldyti kiaušialąstes ir saugoti tris metus nemokamai. Tačiau papildomai Jums kainuos kiaušidžių stimuliacijai ir kiaušialąsčių brandinimui naudojami vaistai.

EMBRIONŲ ŠALDYMAS

Embrionų šaldymas – vienas iš būdų siekiant išsaugoti vaisingumą ateityje. Sunkiomis ligomis sergantiems pacientams, jei leidžia laikas ir organizmo būklė, galima atlikti pagalbinio apvaisinimo procedūras prieš specifinį ligos gydymą, sukurti laboratorijos sąlygomis embrionus, juos užšaldyti ir saugoti ilgą laiką, kol pora galės susilaukti vaikų. Tokios procedūros siūlomos susituokusioms poroms, kai yra didelė moters kiaušidžių pažeidimo rizika.

Tai yra daugiapakopė procedūra, kurios metu specialiais hormoniniais medikamentais atliekama kontroliuojama kiaušidžių stimuliacija, o kiaušidžių folikulams pasiekus atitinkamą dydį – kiaušidžių punkcija. Kiaušidžių punkcijos metu surinktos moteriškos lytinės ląstelės – kiaušialąstės apvaisinamos laboratorijoje specialiomis sąlygomis, atliekant IVF (apvaisinimas in vitro, angl. in vitro fertilization) ar ICSI (intracitoplazminė spermatozoido injekcija) procedūrą.

In vitro fertilizacija (IVF) – pagalbinio apvaisinimo ne moters kūne procedūra, kai ultragarso kontrolėje punktuojamos kiaušidės ir folikulų skystis aspiruojamos į mėgintuvėlius. Mikroskopo pagalba folikulų skystyje surastos kiaušialąstės patalpinamos į medicinines lėkšteles su specialiomis terpėmis, į kurias vėliau įlašinamas atitinkamas specialiai paruoštos apvaisinamos moters sutuoktinio ar partnerio spermos kiekis. Tokia  lėkštelė paliekama inkubatoriuje, kur įvyksta apsivaisinimas.

Intracitoplazminė spermatozoido injekcija (ICSI) – pagalbinio apvaisinimo ne moters kūne procedūra, kai mikromanipuliacinių procedūrų metu vienas spermatozoidas sušvirkščiamas į vieną kiaušialąstę.

Atliekant pagalbinio apvaisinimo procedūras dažniausiai sudaromos sąlygos susikurti ne vienam, o daugiau embrionų. Keli embrionai antrą, trečią ar penktą parą būna perkeliami į moters gimdą. Tuo tarpu neperkeltus embrionus galima užšaldyti ir išsaugoti ilgą laiką, siekiant juos panaudoti ateityje.

Embrionai gali būti užšaldomi įvairiose stadijose. Jie gali būti šaldomi probranduolių (viena ląstelė) arba bet kurioje kitoje stadijoje, kai pradeda dalintis ir virsta blastocista (5–7 dienos po apvaisinimo).

Embrionų užšaldymas ir krioišlaikymas – tai toks būdas, kai embrionai yra paruošiami terpėse su tam tikromis apsauginėmis medžiagomis (krioprotektoriais) ir laikomi skystame azote ilgą laiką. Tokius užšaldytus embrionus galima vėl atšildyti, o išlikusius gyvybingus perkelti į moters gimdą. Embrionai atšildomi ir talpinami tuomet, kai nepasiseka prieš tai atlikta pagalbinio apvaisinimo (PAB) procedūros (moteris nepastojo), arba, esant sėkmingai procedūrai, galima juos išlaikyti ilgesnį laiką ir patalpinti norint susilaukti kito vaikelio.

Kaip yra šaldomi embrionai?

Šiuo metu pasaulyje naudojami du pagrindiniai užšaldymo metodai:

  1. Lėtas užšaldymas (angl., slow freezing) – embrionų užšaldymas, kai tirpalas virsta kieta medžiaga formuojantis ledo kristalams;
  2. Vitrifikacija (angl. vitrification) – embrionų užšaldymas, kai tirpalas virsta kieta medžiaga, dėl ypač greito užšaldymo laiko, be ledo kristalų formavimosi.

Svarbiausias pranašumas vitrifikacijos metu, skirtingai nuo lėto šaldymo – šaldomas embrionas virsta į stiklą panašios struktūros (vitrifikuojasi, t. y., „sustiklėja“), šio proceso metu nesiformuoja ledo kristalai. Pridėjus krioprotektorių, ląstelėje esantis vanduo šaldomas iki stiklo struktūros be jokių ledo kristalų formavimosi. Tai ypač svarbu šaldant embrionus, nes ledo kristalai gali pažeisti embrioną (ar kitas šaldomas ląsteles, audinius bei organus). Vitrifikuoti embrionai, vėliau juos atšildžius, pasižymi geresniu išgyvenamumu, juos patalpinus, moteris žymiai dažniau pastoja ir gimsta didesnis procentas gyvų naujagimių (t.y. rečiau įvyksta persileidimas), palyginti su lėto užšaldymo metu užšaldytais ir atšildytais embrionais.

Kadangi naudojant vitrifikacijos metodą gaunami geresni rezultatai, todėl šis metodas plačiai naudojamas pasaulio IVF laboratorijose.

Kokiu būdu bus užšaldyti embrionai?

Mūsų laboratorijoje embrionai šaldomi naudojant virtrifikacijos metodą.

Užšaldymas atliekamas pagal specialią metodiką naudojant ląsteles apsaugančius krioprotektorius ir tam skirtą įrangą. Vėliau embrionai staigiai panardinami į skystą azotą, perkeliami į specialias saugojimo talpas (skysto azoto diuarai), kur embrionai laikomi ypač žemoje temperatūroje, kurioje ląstelėse biologiniai procesai visiškai sustoja.

Kokie reikalingi papildomi tyrimai?

Prieš šaldant embrionus būtina atlikti virusų, o kai kuriais atvejais ir lytiniu keliu plintančių (LPL) infekcijų tyrimus. Būtinų infekcijų tyrimų sąrašą Jums nurodys Jūsų gydytojas ar akušeris ginekologas.

Kaip ilgai galima saugoti užšaldytus embrionus?

Skysto azoto talpose užšaldyti embrionai, naudojant krioprotektorius, gali išbūti gyvybingi ilgą laiką. Audinių ir lytinių ląstelių bankuose jie gali būti saugomi 10 ir daugiau metų. Mes saugosime jūsų embrionus tiek, kiek jūs nurodysite juos saugoti(iki to laiko kol jums jų prireiks). Jei jūs nuspręsite nebesaugoti jūsų embrionų, jie, gavus jūsų sutikimą, galės būti perduoti nuolatiniam saugojimui vadovaujantis LR Pagalbinio apvaisinimo įstatymu. Visi duomenys kruopščiai registruojami, siekiant visiško saugomų embrionų atsekamumo.

Kokia atšildyto embriono implantacijos sėkmė?

Pastojimo dažnis po atšildytų embrionų patalpinimo labai įvairuoja ir dažnai priklauso nuo embrionų kokybės iki šaldymo ir užšaldymo būdo. Vienais būdais užšaldant ir atšildant embrionus (pvz., lėtas užšaldymas) pastojimo dažnis siekia vos 10–15%, tuo tarpu naudojant kitus užšaldymo būdus (pvz., vitrifikacija) pastojimo dažnis padidėja iki 20–30%. Nėštumo dažnis po natūralaus IVF ciklo taip pat svyruoja (apie 30–40 proc.), o kai kuriais atvejais, pvz. talpinant blastocistas, siekia net 50–60%.

Kiek kainuoja embrionų šaldymas ir saugojimas?

VUL Santaros klinikose sunkiomis ligomis sergantiems pacientams siūlome užšaldyti embrionus ir saugoti juos tris metus nemokamai. Tačiau papildomai Jums kainuos kiaušidžių stimuliacijai ir kiaušialąsčių brandinimui naudojami vaistai ir embriono sukūrimo procedūra.

REPRODUKCINIŲ AUDINIŲ (KIAUŠIDĖS AR SĖKLIDĖS) UŽŠALDYMAS

Reprodukciniai audiniai (kiaušidės ar sėklidės audinys) dažniausiai siūlomi šaldyti jauno amžiaus asmenims (iki 40 metų amžiaus), kuriems diagnozuota onkologinė liga, o planuojamas gydymas (operacinis, medikamentinis ar spindulinis) gali negrįžtamai pažeisti šių organų funkcijas. Pastaraisiais dešimtmečiais, tobulėjant vėžio diagnostikai ir gydymui, onkologinių pacientų išgyvenamumas taip pat gerėja. Liga gali būti visiškai išgydyta, pacientai grįžta į normalų gyvenimą. Tačiau, dėl jau minėtų gydymo metodų, pažeidus lytinių organų vientisumą ir funkcijas, jauno amžiaus onkologiniai pacientai vėliau gali susidurti su nevaisingumo problemomis, ar negalėti susilaukti vaiktų. Pavyzdžiui, medikamentinis gydymas (chemoterapija) labiausiai mažina kiaušidžių rezervą, gydymas chemopreparatais gali sukelti amenorėją (mėnesinių nebuvimą). Taip pat kiaušialąstės labai jautrios jonizuojančiai spinduliuotei. Tiesioginė spinduliuotė, net mažensė nei 2 Grėjų, gali sukelti pusės kiaušialąsčių žūtį, o 6 Grėjų ar didesnė spinduliuotė sukelia negrįžtamą jų pažeidimą. Kaulų čiulpų transplantacijos atvejais dėl kiaušidžių funkcijos slopinimo apie 90% vaisingo amžiaus moterų prasideda priešlaikinė dirbtinė menopauzė.

Taip pat nustatyta, kad net 65% piktybinėmis ligomis sergančių vyrų jau gydymo pradžioje turi blogesnius spermos rodiklius. Be to, dėl skiriamos didelių dozių chemoterapijos ir (ar) spindulinio gydymo vyrams spermatogenezė gali sutrikti negrįžtamai. Taikant kai kurias chemoterapijos gydymo schemas azoospermijos (kai spermatozoidų spermoje nebenustatoma) dažnis siekia iki 80–100%. Spindulinio gydymo neigiamas poveikis spermatogenezei tiesiogiai priklauso nuo skiriamos spinduliuotės. 4–6 Grėjų spinduliuotė gali sukelti negrįžtamus spermatogenezės sutrikimus. Apie 95% pacientų po kaulų čiulpų transplantacijos nebegali susilaukti vaikų. Tai dažnai asmenims, po persirgtos onkologinės ligos, sukelia dar didesnį emocinį ir psichologinį stresą, nei buvusi onkologinė liga.

Vystant pažangiąsias biotechnologijas atsirado galimybė užšaldyti operacijos metu paimtus kiaušidės (moterims) ar sėklidės (vyrams) audinius, išlaikyti juos tam tikrą laiką ultražemoje temperatūroje (žemiau nei –80°C), ir, atšildžius ligos remisijoje, įvertinus jų gyvybingumą, grąžinti atgal į organizmą (reimplantuoti). Tokiu būdu ne tik grąžinti asmenims vaisingumą, bet ir atstatyti pažeistas lytinių hormonų gamybos funkcijas.

Suaugusiems asmenims audinių šaldymo technologijos dažniausiai taikomos solidinių navikų atvejais: pvz., moterims diagnozavus krūtų, gimdos kaklelio, kitų lokalizacijų navikus, vyrams – sėklidžių, šlapimo pūslės ar priešinės liaukos navikus. Jos plačiai taikomos ir diagnozavus piktybines kraujo ligas, pvz. limfomą.

Mergaitėms dažniausiai tokios technologijos gali būti pritaikytos, kai yra planuojama intensyvi chemoterapija, alogeninė/autologinė kamieninių ląstelių transplantacija, spindulinis gydymas mažojo dubens srityje (įtraukiant kiaušidžių sritį) ar kiaušidžių pašalinimo operacija.

Berniukams sėklidės audinys siūlomas šaldyti, kai yra planuojama intensyvi chemoterapija, alogeninė/autologinė kamieninių ląstelių transplantacija, spindulinis gydymas mažojo dubens srityje (įtraukiant sėklidžių sritį) bei chirurginis gydymas galintis sukelti nevaisingumą (sėklidžių pašalinimas sergant sėklidžių vėžiu, šlapimi pūslės kaklelio operacijos).

Ištyrimas prieš procedūrą. Prieš audinių paėmimo ir šaldymo procedūras, kiekvienas pacientas bus išsamiai ištirtas. Gydantis gydytojas kartu su reprodukcinės medicinos specialistu paskirs laboratorinius kraujo bei instrumentinius tyrimus, kitų specialybių gydytojų konsultacijas (jei reikalinga), kurie padės išsamiai įvertinti paciento sveikatos būklę.

Audinių paėmimas užšaldymui. Reprodukcinių audinių paėmimas atliekamas operacinėje. Pacientai nieko nejaučia, nes operacijos metu suleidžiama vaistų, visa procedūra gali būti atliekama vietinėje arba bendrinėje nejautroje. Nuskausminimo būdą parenka gydytojas anesteziologas-reaminatologas, kuris detaliau supažindina ir su šia procedūra. Operacijos metu imama visa kiaušidė/sėklidė, ar dalis organo (tai priklauso nuo organo galimo pažeidimo laipsnio). Sėklidės biopsijos metu atliekamas nedidelis pjūvis kapšelio srityje, ir paimamas nedidelis sėklidės audinio gabalėlis. Oda užsiuvama savaime ištirpstančiais siūlais. Sėklidės biopsija gali būti atliekama ir be pjūvio specialia adata įduriant per odą ir paimant nedidelį audinio stulpelį. Paimti audiniai nedelsiant transportuojami į specialią laboratoriją, kurioje tuoj pat pradedamas jų paruošimas šaldymui.

Audinių užšaldymas. Audiniai laboratorijoje yra apdorojami tam tikromis cheminėmis medžiagomis, kurios stabdo įvairius biologinius procesus ląstelėse. Šios medžiagos vadinamos krioprotektoriais. Jas naudojant audiniai ir jų ląstelės yra apsaugomi nuo žalingo žemos temperatūros poveikio. Atneštas iš operacinės audinys yra išdalinamas į smulkesnius audinio gabalėlius, tokiu būdu paruošiama keletas-keliolika mėginių. Paruošti audinio gabalėliai yra sudedami į specialius mėgintuvėlius ir perkeliami į saugyklas, kuriose gali būti saugomi neribotą laiką. Vėliau, ligos remisijos periodu, palaipsniui audinio gabalėliai yra persodinami (reimplantuojami) į to paties asmens organizmą arba lytinės ląstelės (kiaušialąstės ar spermatozoidai) gali būti brandinami ir laboratorijos sąlygomis.

Audinių atšildymas ir reimplantacija. Išgijus po onkologinės ligos ir esant remisijai (kai nebeaptinkama piktybinės ar kitos ligos, dėl kurios buvo taikytas gydymas), išsaugoti audinio gabalėliai reimplantuojami atgal į to paties paciento organizmą. Audinio atšildymas atliekamas pašalinant krioprotektorius iš audinių. Paruošti audiniai tuojau pat yra transportuojami į operacinę, kurioje reimplantuojami tokios pačios operacinės procedūros, kaip ir buvo paimti, metu.

Atšildytas kiaušidės audinys patalpinamas atgal į moters organizmą, kur prigyja, dėl to atsistato pažeisto organo funkcija. Moterims gali būti pritaikyta keletas kiaušidės audinio reimplantacijos būdų: ortotopinė ir heterotopinė reimplantacija. Ortotopinė reimplantacija – kurios metu kiaušidės audinys implantuojamas į tą pačią kiaušidės vietą. Heterotopinė reimplantacija – kai kiaušidės audinys implantuojamas į kitą vietą (dažniausiai po oda). Ortotopinės reimplantacijos pranašumai yra šie: nors pati procedūra sudėtingesnė (reikalinga ginekologinė laparoskopija), bet prigijimo ir visiško funkcijos atsistatymo procentas didesnis, nes palanki folikulų brendimo aplinka, galimas natūralus pastojimas. Tuo tarpu naudojant heterotopinę reimplantaciją – pati procedūra lengvesnė, galima implantuoti daug kiaušidės audinio fragmentų, lengviau stebėti bręstančius folikulus, tačiau pastojimui reikalinga pagalbinio apvaisinimo procedūra, taip pat nėra iki galo išsiaiškinta kitos aplinkos įtaka kiaušialąsčių brendimui.

Audinio atšildymas ir brandinimas laboratorijos sąlygomis. Taip pat gali būti pritaikytos ir kitos technologijos, kurių pagalba moteris gali pastoti, išnešioti ir pagimdyti kūdikį. Ir kiaušidės, ir sėklidės audiniai juos atšildžius gali būti brandinami papildomai laboratorijos sąlygomis. Veikiant įvairiems augimo veiksniams ir stimuliatoriams, kiaušidės audinyje formuojasi folikulai ir bręsta kiaušialąstės, sėklidės audinyje vystosi spermatogenezė ir brandinami spermatozoidai. Vėliau šios subrandintos ląstelės gali būti apvaisintos laboratorijos sąlygomis, išsivystyti embrionai, kurie bus perkelti moteriai į gimdą. Privalumas subrandinus audinį laboratorijos sąlygomis – nereikalinga atlikti papildomos invazinės procedūros (reimplantacijos), tačiau tuomet yra būtina atlikti pagalbinio apvaisinimo procedūrą ir išauginti embrionus laboratorijos sąlygomis.

Komplikacijos. Ir audinio paėmimas operacinėje, ir reimplantacija yra susijusi su komplikacijomis, tačiau kokia konkreti komplikacija gali išsivystyti ir koks bus jos sunkumo laipsnis, numatyti neįmanoma. Po operacijos įprastai galima jausti nedidelį skausmą pjūvio srityje, stebėti nedidelio laipsnio patinimą ar mėlynę. Rimtesnės komplikacijos po šių procedūrų pasitaiko retai. Gali atsirasti kraujosruva kapšelio srityje (2%) bei infekcija (<1%), pasireiškianti karščiavimu ir sėklidės uždegimu. Infekcijų profilaktikai prieš procedūrą profilaktiškai skiriama vienkartinė antibiotiko injekcija. Būtina susisiekti su gydytoju, jei po procedūros pakiltų temperatūra virš 38°C, atsirastų intensyvus skausmas sėklidėje ar kiaušidėje, ryškus sėklidės patinimas ar intensyvus kraujavimas iš žaizdos. Klinikose dirbanti patyrusi multidisciplininė medikų komanda stengsis užkirsti kelią galimoms komplikacijoms, o joms atsiradus imsis visų priemonių jas panaikinti.

Kitos komplikacijos gali būti siejamos su naudojamos cheminėmis medžiagomis užšaldant audinius. DMSO (dimetilsulfoksido) toksiškumas. Kad užšaldomas audinys ir jame esančios ląstelės išliktų gyvybingos, užšaldant naudojama tam tikra ląsteles apsauganti cheminė medžiaga (krioprotektorius) – DMSO. Todėl reimplantacijos metu į organizmą gali patekti ir šios medžiagos. Dėl jos poveikio apie 5–20% pacientų patiria nepageidaujamus poveikius. Dažniausiai jie lengvi ir greitai praeina. Apie 50% nepageidaujamų poveikių yra širdies ir kraujagyslių nepageidaujami poveikiai (krinta ar kyla kraujo spaudimas, retėja ar dažnėja pulsas, gali sutrikti ritmas), apie 30% nepageidaujamų poveikių – alerginės reakcijos (bėrimas, bronchų spazmas, kraujospūdžio kritimas), apie 30% nepageidaujamų poveikių – inkstų veiklos sutrikimas, apie 25% nepageidaujamų poveikių – virškinimo sistemos sutrikimas (pilvo skausmai, viduriavimas), apie 3% pasireiškia centrinės nervų sistemos sutrikimai.

Atšildytas audinys gali būti negyvybingas ir neprigyti. Tokiu atveju galima atlikti pakartotinę reimplantaciją iš likusių saugoti audinio gabalėlių.

Visos šios komplikacijos priklauso nuo daugybės veiksnių, tokių kaip ligos pobūdžio, žmogaus amžiaus, gretutinių ligų, taikyto gydymo Jūsų ligos atveju. Jūsų gydytojas tai paaiškins detaliau.

KITI PACIENTŲ VAISINGUMO IŠSAUGOJIMO BŪDAI

Kiaušidžių transpozicija. Kiaušidžių transpozicija yra operacija, kurios metu kiaušidės chirurginiu būdu pakeliamos už planuojamo radioterapijos spindulių tiesioginio poveikio lauko, virš viršutinės dubens linijos.

Jeigu kiaušidžių transpozicija prieš radioterapiją yra atlikta laiku, tai tikimybė, kad po taikyto gydymo atsistatys menstruacinis ciklas siekia 16-90 proc.

Iki šiol pasaulyje yra aprašytas vienintelis atvejis, kai po pacientei atliktos kiaušidžių transpozicijos, dubends radioterapijos ir totalinės abdominalinės histerektomijos (gimdos pašalinimo), panaudojus pagalbinį apvaisinimą, surogatinė (pakaitinė) motina išnešiojo ir sėkmingai pagimdė naujagimį. Lietuvoje surogatinė motinystė yra draudžiama.

Gimdos transplantacija. Moterims, kurioms gimda yra pašalinta chirurginiu būdu arba kurios turi įgimtas gimdos vystymosi anomalijas gali būti atliekamos gimdos transplantacijos procedūros, siekiant, kad jos susilauktų vaikelio. Šiuo metu pasaulyje (Švedijoje, Kinijoje, Vokietijoje ir JAV) jau yra gimę 12 vaikų po moterims atliktų gimdos transplantacijos operacijų.

 

NORDFERTIL REKOMENDACIJOS VAIKŲ IR PAAUGLIŲ, SUSIRGUSIŲ VĖŽIU,

VAISINGUMUI IŠSAUGOTI

Kasmet vyksta Šiaurės Europos šalių ekspertų susitikimas, kuriame sprendžiamos vaikų ir paauglių, sergančių vėžiu, vaisingumo išsaugojimo problemos. NORDFERTIL ekspertų grupė kuria rekomendacijas berniukų ir mergaičių, sergančių onkologinėmis ligomis, vaisingumui išsaugoti. Čia pateikiame 2015 m. ekspertų patvirtintas rekomendacijas berniukams.

NORDFERTIL (Nordic Centre for Fertility Preservation) sudaro jungtinės Šiaurės šalių ekspertų pajėgos (mokslininkai ir klinicistai), kurių tikslas – sukurti ekscelencijos tinklą, siekiant išsaugoti jaunų berniukų su sėklidžių funkcijos sutrikimais (po vėžio gydymo) vaisingumą ir hormonų gamybą. Šiuo metu vykdomas projektas, kurio veikloje dalyvauja 12 centrų iš 5 Šiaurės šalių. 2014 metais prisijungti prie NORDFERTIL veiklos buvo pasiūlyta ir Lietuvai.

NORDFERTIL rekomendacijos berniukų ir jaunų vyrų vaisingumui išsaugoti (2011 m. kovo mėnesį parengta, naujausia versija peržiūrėta 2015 m. vasario mėnesį Nordic Network for Gonadal Preservation after Cancer Treatment in Children and Young Adults).

Rekomendacijos paaugliams ir jauniems vyrams

Visi jaunuoliai, kurie yra pakankamai fiziškai subrendę, su normalia spermatogeneze, prieš bet kurį onkologinį gydymą, turintų gonadotoksinį poveikį ir galintį pažeisti reprodukcinius audinius (chemoterapija ar radioterapija lytinių organų srityje), turi būti nukreipiami spermos (lytinių ląstelių) užšaldymui.

Visi jaunuoliai turi būti tiriami dėl jų subrendimo laipsnio (matuojamas sėklidžių tūris, Tanner stadija). Jei sėklidės tūris yra 6-8 ml, tai galima numatyti, kad ejakuliate jau gali būti spermatozoidų.

Jaunuolis turi būti konsultuojamas specialiai parengto specialisto, pavyzdžiui andrologo, vaikų urologo, endokrinologo ar vaisingumo specialisto priklausomai pagal esamas centro ar ligoninės sąlygas.  Turi būti užtikrintas jaunuolio konfidencialumas, jis turi turėti teisę į asmeninę konsultaciją.

Jei jaunuolis dar nepajėgus išgauti ejakuliato, tuomet jam gali būti pasiūlyti alternatyvus metodai, kaip stimuliacija vibratoriumi ar elektrostimuliacija su narkoze.

Jei gavus jaunuolio ejakuliatą jame nustatoma azoospermija (nerandama spermatozoidų), tuomet jam gali būti atlikta invazinė procedūra ir spermatozoidai paimami tiesiogiai iš sėklidžių (TESA). Jaunuolis turi būti motivuojamas, paaiškinant jam visas rizikas, susijusias su vėžio gydymu ir lytinės funkcijos pažeidimu. Tčiau tokiu atveju būtina vaikų onkohematologo konsultacija – dėl galimo naviko išplitimo (pvz. Ūmi limfoleukozė, ŪLL), kraujavimo ar kitų kontraindikacijų, susijusia su pagrindine liga.

Jaunolis ir jo tėvai turi būti išsamiai informuoti žodžiu ir pasirašyti asmens informavimo ir informuoto asmens sutikimą su procedūra, kuriose labai aiškiai  turi būti aprašyta ir procedūros eiga, ir galimos komplikacijos. Pateikiama informacija turi būti pateikiama priklausomai nuo jaunuolio amžiaus ir supratimo, sutikimas spermos užšaldymui turi būti duotas ir jaunuolio, ir jo tėvų.

Rekomendacijos berniukams iki brendimo

Berniukai iki brendimo, kuriems bus skiriamas priešvėžinis gydymas, smarkiai žalojantis jo vaisingumą, turi būti nukreipiami eksperimentinei sėklidžių biopsijos procedūrai. Nors šiuo metu dar nėra išvystytos technologijos kaip užtikrinti vaisingumą po tokių procedūrų, tačiau šiuo metu atliekami moksliniai tyrimai yra daug žadantys. Kadangi tokių pacientų skaičius yra nedidelis, sėklidės audinio šaldymas ir moksliniai tyrimai turi būti atliekami centralizuotai.

Tėvai, ir vaikai (jei tai leidžia jų amžius) taip pat turi būti išsamiai informuoti žodžiu ir pasirašyti asmens informavimo ir informuoto asmens sutikimą su procedūra, kuriose labai aiškiai  turi būti aprašyta ir procedūros eiga, ir galimos komplikacijos. Papildomai turi būti suteikta informacija ir gautas sutikimas atlikti mokslinį tyrimą.

Indikacijos, kuriems turi būti atlikta sėklidžių biopsijos ir užšaldymo procedūra (nuolat atnaujinama ir papildoma):

  • Alogeninė/Autologinė kamieninių ląstelių transplantacija;
  • Radioterapija, apimanti sėklidžių sritį.

Berniukai, kuriems planuojama orchidektomija (sėklidės pašalinimas), taip pat nedelsiant turi būti nukreipiami spermos ar sėklidės audinio užšaldymui (iš pašalintos sėklidės).

KADA GERIAUSIAS LAIKAS PLANUOTI NĖŠTUMĄ PO ONKOLOGINIO SUSIRGIMO?

Iki šiol nėra nustatyto idealaus laikas tarp onkoliginės ligos gydymo pabaigos ir pastojimo. Dažniausiai vadovaujamasi šiomis taisyklėmis:

  1. Būtina sulaukti laikotarpio, kada ligos atsinaujinimo tikimybė yra mažiausia;
  2. Turi praeiti pakankamai laiko nuo paskutinio gydymo ciklo, kad kuo daugiau vaistų būtų pasišalinę iš organizmo (pvz. 3-6 mėn. laiko).

Renginiai

Seminarai

Trečiadieniais 14:00-15:00

Ekstra seminarai

Pirmadieniais 14:00 - 15:00

Rezidentų seminarai

Pirmadieniais 14:00 - 15:00

Slaugytojų seminarai

Antradieniais 14:30 - 15:30

12

Padalinių

200+

Darbuotojų

20+

Klinikinių tyrimų

2000+

Transplantacijų

Partneriai

Santariškių g. 2, LT - 08661, Vilnius

+370 5 250 1717