„Artimieji turi būti pasiryžę priimti ir tokioje situacijoje suprasti visą paciento nerimą, stresą, pyktį dėl jį ištikusios bėdos. Labai svarbu, kad artimieji aktyviai dalyvautų gydymo procese, t.y. ne tik pildytų paciento pageidavimus ar atspindėtų emocijas, tačiau įsitrauktų į gydymo procesą, bandytų suprasti ligą, dalyvautų konsultacijose. Kartais, kai reikia, tartų griežtesnį žodį, išverstų iš lovos.“ – Valdas, gydytojas hematologas
Gydytojui hematologui Valdas Pečeliūnui labiausiai įsiminė pacientai, kurie, matydami, kaip gydytojui sunku pranešti blogą naujieną, bando gydytoją nuraminti. Anot jo, tokie žmonės atmintyje išlieka ilgam.
Hematologijos sritį Valdas sako pasirinkęs todėl, jog ji pasirodė sudėtingiausia iš visų vidaus ligų specializacijų: „Pasirinkęs vidaus ligų rezidentūrą tvirtai apsisprendžiau galutinę specializaciją išsirinkti tik padirbęs visų vidaus ligų specializacijų skyriuose. Būtent hematologija pasirodė sunkiausia – po 2 mėnesių praleistų hematologijos skyriuje nesijaučiau galįs savarankiškai dirbti. Be to, ši sritis ypač sparčiai vystėsi. Jaučiau, kad net ir po daugelio metų dirbant hematologijos srityje nuobodžiauti neteks.“
Gydytojas atvirauja, jog savo darbe stengiasi kiek įmanoma atsiriboti nuo emocijų ir situaciją vertinti konstruktyviai. Jis mano, jog priimant svarbius sprendimus, emocijos gali trukdyti.
„Turbūt ne veltui medikai dažnai atsisako gydyti savo artimuosius. Žinoma, tos emocijos niekur nedingsta, kaupiasi ir kiekvienas gydytojas turi rasti savo būdą, kaip su emociniu krūviu susitvarkyti,“ – svarsto Valdas.
Pacientui gydytojas visuomet pataria rinktis žinojimą: „Mano nuomone ypatingai svarbu pacientui tiksliai suvokti situaciją, kadangi tai mažina nerimą ir jo sukeliamą stresą. Savo ligos situaciją aiškiai suvokiantis žmogus žymiai konstruktyviau bendradarbiauja su gydytoju ir dažniausiai daug tiksliau laikosi rekomendacijų.“
Gydymosi ir sveikimo procese reikšmingas ir artimųjų indėlis: „Visų pirma, artimieji, šeima yra didžiausias paciento stiprybės šaltinis. Artimieji turi būti pasiryžę priimti ir tokioje situacijoje suprasti visą paciento nerimą, stresą, pyktį dėl jį ištikusios bėdos. Labai svarbu, kad artimieji aktyviai dalyvautų gydymo procese, t.y. ne tik pildytų paciento pageidavimus ar atspindėtų emocijas, tačiau įsitrauktų į gydymo procesą, bandytų suprasti ligą, dalyvautų konsultacijose. Kartais, kai reikia, tartų griežtesnį žodį, išverstų iš lovos.“
Anot specialisto, šiame darbe labiausiai motyvuoja galutinis rezultatas. Kartais tai yra pasveikimas, kartais atkovoti iš ligos metai, kartais tik pacientui suteiktas aiškumas: „Visais atvejais svarbu jausti, kad padaryta viskas kas reikalinga ir įmanoma.“
Copy right „Drąsos ambasadoriai”
Trečiadieniais 14:00-15:00
Pirmadieniais 14:00 - 15:00
Pirmadieniais 14:00 - 15:00
Antradieniais 14:30 - 15:30
Padalinių
Darbuotojų
Klinikinių tyrimų
Transplantacijų
Sprendimas:
inCube